Volný čas

PamátkyVínoSportWellnessRestauraceRestaurace

Historické
náměstí

Přirozené centrum města ve své dnešní podobě vzniklo v posledních desetiletích 16. století, přesunem původního náměstí do těsné blízkosti vstupu do zámku. Během první poloviny 17. století zde vyrostla řada renesančních domů, mnohé se dochovaly v nepříliš změněné podobě dodnes...

Zámek Mikulov

Někdejší liechtensteinský a později dietrichsteinský zámek, stojící na výrazném skalním útesu tvoří již několik století nepřehlédnutelnou dominantu Mikulova.

Hrobka

Kostel sv. Anny s napodobeninou Svaté chýše z italského Loreta vyrostl v průběhu let 1623-1656 v dolní části mikulovského náměstí. Na jihozápadní straně kostela byla vystavěna pohřební kaple Dietrichsteinů, počátkem 18. století získal dvouvěžové průčelí podle návrhu J. B. Fischera z Erlachu. Celou stavbu značně poškodil zničující požár města v roce 1784...

Svatý
kopeček

Svatý kopeček patří k jedné z nejvýraznějších přírodních dominant Mikulova. Pro bohatý výskyt chráněných a vzácných druhů rostlin a živočichů bylo jeho území vyhlášeno za přírodní rezervaci. Na vrchol Svatého kopečku až k poutní kapli sv. Šebestiána, zvonici a Božímu hrobu vás zavede křížová cesta.

Židovské památky

Část Mikulova v těsném sousedství zámeckého vrchu, od poloviny 15. století obydlená židovským obyvatelstvem, se postupně vyvinula v rozsáhlé židovské ghetto. Jeho jádrem byly dnešní ulice Husova, Alfonse Muchy a Brněnská.

Církevní památky

K církevním památkám Mikulova lze řadit kostel sv. Václava, kostel sv. Jana Křtitele, kapli sv. Šebestiána na Svatém kopečku a pravoslavný chrám sv. Mikuláše.

Kozí hrádek

Kozí hrádek patří k jedné ze tří skalnatých dominant města Mikulova. Po nedávných terénních úpravách se tato lokalita stala vhodným volně přístupným odpočinkovým centrem.

Jeskyně na Turoldu

Jeskyně Na Turoldu se nachází v přírodní rezervaci vrchu Turold (385 m n.m.), který leží na severním okraji města Mikulova a patří k nejstarším přírodním rezervacím na území dnešní chráněné krajinné oblasti a biosferické rezervaci Pálava.

Vinotéka Dobrý ročník

Jsme rodinná kavárna s vinotékou, fungující při malém vlastním vinařství s láskou k vínu a všemu dobrému. Naší snahou je Vám nabídnout příjemné posezení a krásné vzpomínky na malebné městečko Mikulov.

Moravíno s.r.o.

Ve Valticích, městě vínu zaslíbenému, v kraji, kde se setkává Lednicko-valtický areál se zvlněnou poetickou krajinou vinorodého Rakouska, ve městě, které je po věky synonymem vinařství, se nachází firma MORAVÍNO s.r.o. Odpovědným přístupem ke kvalitě, ke kterému zavazuje genius loci Valtic, se již před mnoha lety zařadila mezi firmy s velmi dobrým postavením na trhu. O tom svědčí ocenění vín titulem Champion na prestižních celostátních a mezinárodních výstavách.

Vinařství Volařík

Zakladatelem Vinařství Volařík, které vstoupilo na trh pod tímto označením v roce 2007, je Ing. Miroslav Volařík. Vinařství nyní obhospodařuje v integrované produkci 90 ha vlastních vinic v Mikulovské vinařské podoblasti, z toho 4,2 ha v režimu ekologického zemědělství. Vyrábí přívlastková, zejména bílá, vína. Produkci doplňují vína rosé a od roku 2011 i Sekty Volařík. Vinařství klade při pěstování velký význam na polohu vinice a vytváří vlastní řadu vín TERROIR – spojení nejprestižnějších viničních tratí s nejvhodnější odrůdou. Blízké náměstí můžete také najít přímo jejich vlastní vinotéku s příjemnou terasou na střeše s výhledem na Svatý kopeček.

Mikrosvín Mikulov

Vinařství žijící vlastním životem podřizující vše přírodě, můžete najít v prostředí více než idylickém. Nacházejí se totiž v srdci Chráněné krajinné oblasti a biosférické rezervace Pálava a přilehlých Dunajovických vrších. Filozofie pěstování révy vinné je založená na malém zatížení keřů, šetrném přístupu k přírodě s maximálním omezením chemických vstupů. „Vyrábíme víno ve vinici“. Vše začíná a končí ve vinici. Osobitý přístup lidí je pro výrobu našich vín nesmírně důležitý. Vinice se mnohdy nacházejí na místech, kam se technika v horším počasí velmi těžko dostává a v tuto chvíli přichází na řadu opět nenahraditelné lidské ruce. Naše nádherné vinice se nachází v katastrech obcí Dobré Pole, Březí, Dolní Dunajovice a Mikulov.

Sonberk

Z historie se dozvídáme, že Sonberk byl osázen révou již ve XIII. století a díky své ideální poloze s jižní expozicí svahů dával slavná popická vína. Již ve XVI. století nabyla vína z úpatí vrchu Slunečná takové kvality a pověsti, že byla žádána samotným českým králem a markrabím moravským Ludvíkem Jagellonským. Z roku 1522 pochází dochovaná písemná zmínka, ve které se král obrací na brněnskou městskou radu a žádá, aby jemu samotnému a jeho manželce druhý srpnový den roku 1522 prostřednictvím jeho komorníka poslali „šest drajlinkuov vína dobrého a lahodného ku pití“, za která měli dostat zaplaceno z místní „berně, kteráž Vám v témž markrabství svolena jest.“ Na tradici starobylé vinice produkující královská vína navázalo vinařství Sonberk v roce 2003. V květnu 2008 byla zkolaudována budova vinařství dle návrhu architekta Josefa Pleskota.

Vinný sklep Lavander

Překrásný, 500 let starý sklep v srdci Mikulova. Můžete u nás ochutnávat exkluzivní vína z mikulovské oblasti. K dispozici je také velmi příjemná terasa.

Salon vín

Salon vín České republiky je prestižní ocenění sta nejlepších vín, navazující na nejvyšší Národní soutěž vín v ČR, která zastřešuje systém nominačních podoblastních soutěží. Na vlastní soutěž navazuje celoročně otevřená veřejná degustační expozice nejlepších sta vín, umístěná ve sklepních prostorách státního zámku ve Valticích.

Bowling

Podnik se nachází asi 500 m od centra. Naleznete zde příjemnou nekuřáckou restauraci, ve které je možné posedět u značkových vín a vybrat si z bohatého jídelního lístku. Denní menu samozřejmostí. Můžete si objednat také pizzu, která je připravována před zraky hostů ve zděné peci na dřevo. S restaurací sousedí i kuřácký salonek s tanečním parketem a nechybí ani venkovní posezení s trampolínou a dětským hřištěm. (stojany i závěsné držáky na kola samozřejmostí). V horním patře je možnost ve stylové pivnici ochutnat piva z pivovaru Černá Hora, shlédnout na několika velkoplošných obrazovkách a plátnech sportovní přenosy a pobavit se hraním bowlingu (6 plně automatických drah Brunswick), šipek, kulečníku, stolního fotbálku, Air hokeje, laserové střelnice a golfového simulátoru.

Jezdecký klub Mikulov

Kam stáda koní pást se chodí, kde hříbě skáče vesele, tam radost se a láska rodí, tam nechybějí přátelé. Kdo se na svět rád podívá z hřbetu koňského, ať zavítá k nám. Zacválat si s radostí užívat si volnosti. Čeká na Vás bryčka ba i sedlo s koňmi pro projížďku okolím. Přijeďte se s přáteli pokochati okolím.

Tenis

Tenisový klub Mikulov organizuje trénování děti i dospělých. Pozornost je věnována především dětem. Tenisová škola probíhá každý všední den formou individuální výuky za přítomnosti trenérů II a III.třídy. Výuku je možné si domluvit s trenéry osobně či telefonicky. Celoročně se pořádá v tenisovém areálu více než 10 turnajů různých věkových kategorií pro členy klubu, ale i pro hosty. Mikulovští tenisté hrají každoročně krajské soutěže dětí, dorostu či dospělých. Tenisový areál je k dispozici také ostatním občanům (nečlenům klubu) Mikulova a turistům, kteří zavítají do našeho malebného města. K dispozici jsou 3 antukové kurty.

Cykloturistika

Mikulov a celý region Vás k cykloturistice přímo vybízí. Krajinu kolem Mikulova a Pálavských vrchů protkává síť kvalitních značených cyklostezek včetně několika dálkových a mezinárodních tras. Na stezky se proto můžete na kolech vydat bez obav a trasu si lze samostatně naplánovat podle fyzické zdatnosti nebo vašich zájmů. Ať už je to poznávání krásné krajiny a přírody, architektonických a jiných památek, nabídka je skutečně široká, stačí si jen vybrat. Trasy jsou často vedeny těmi nejkrásnějšími a nejzachovalejšími částmi této oblasti, kde nevedou rušné a přeplněné silnice a Vy si proto můžete dopřát komfort blízkého kontaktu s touto nádhernou přírodou.

Pěší turistika

Především skalnaté Pavlovské vrchy přitahují pozornost návštěvníků různorodými formami krasových jevů a rozmanitostí rostlin a živočichů. Na jižním okraji Mikulova se táhne široké údolí potoka Včelínku, který je největším pravostranným přítokem řeky Dyje. Atraktivní je i propojení na krajinu Lednicko-valtického areálu a na rakouskou část Pavlovských vrchů. Přírodní a krajinnou hodnotu Mikulovska zvyšuje místní klima, které se vyznačuje mírnější zimou a nejvyšším počtem slunečných dnů v roce z České republiky. S tím souvisí možnost trávit v Mikulově volný čas a odpočinek téměř ve všech ročních obdobích.

Aquarium relax

Můžete zde nají saunu, whirlpool, masáže, solnou jeskyni, fitness, spinning. Nachází se zde také výborná restaurace.

Galant

Můžete zde najít krásné wellness ve dvou posledních patrech s krásnými výhledy na dominanty Mikulova. K dispozici zde mají, bazén, vířivky, sauny, páry, masáže, kosmetiku, různé procedury, odpočinkovou místnost.

Termální lázně

Termální lázně Laa jsou synonymem pro wellness, saunování a odpočinek. Výlet do termálního ráje v regionu Weinviertel Vám nabízí jak příjemnou otevírací dobu, tak i atraktivní vstupné pro rodiny a garantuje oddech a relaxaci. Cesta Vám zabere pouze 20 minut autem.

Aqualand Moravia

Aqualand Moravia je nejmodernější zábavní vodní centrum v České republice, naleznete jej v turistické lokalitě jižní Moravy s nádherným výhledem na Pálavu. Nekonečnou zábavu si zde užijí děti i dospělí. Do Aqualandu Moravia v Pasohlávkách dojedete autem z Mikulova za pouhých 10-15 minut.

Sojka a spol

Rádi Vás přivítáme v rodinném restaurantu a obchůdku s (nejen) organickými potravinami na náměstí v Mikulově. Vaříme z čerstvých a místních surovin, na své si u nás přijdou všichni milovníci kvalitního jídla a ani vegetariáni nebudou odcházet nenasyceni. V obchůdku si kromě potravin, skvělého vína, výrobků od malých zemědělců můžete koupit přírodní kosmetiku a ekologickou drogerii. Těšíme se na vás každý den od deváté hodiny ranní do deváté večer. Rádi vaříme snídaně, obědy i večeře. Tato restaurace je na 1. místě na Tripadvisoru v Mikulově. Nachází se přímo na náměstí asi 300 metrů od našeho penzionu.

Templ

Gastronomie v hotelu Templ je inspirována tím nejlepším z kuchyní v historickém regionu bývalé monarchie a prezentována v souladu s moderními trendy. Zakládá si na vynikající úrovni nabídky lokálních a regionálních vín, která je vytvářena díky úzké spolupráci sommeliérů s předními menšími producenty v jihomoravské oblasti. Nachází se pouze 30 metrů od našeho penzionu.

Restaurace Tanzberg

Restauraci provozuje a vaří zde známý špičkový slovenský šéfkuchař, autor kuchařských knížek a kolega Jamie Olivera - Marcel Ihnačák. Jeho pojetí moderní kuchyně si zakládá na používání čerstvých lokálních a regionálních surovin a bylinek. V menu kromě mezinárodní kuchyně můžete najít také tradiční židovská jídla. Restaurace se nachází pouze 200 metrů od našeho penzionu, přímo v naší ulici.

Sojka a spol

Rádi Vás přivítáme v rodinném restaurantu a obchůdku s (nejen) organickými potravinami na náměstí v Mikulově. Vaříme z čerstvých a místních surovin, na své si u nás přijdou všichni milovníci kvalitního jídla a ani vegetariáni nebudou odcházet nenasyceni. V obchůdku si kromě potravin, skvělého vína, výrobků od malých zemědělců můžete koupit přírodní kosmetiku a ekologickou drogerii. Těšíme se na vás každý den od deváté hodiny ranní do deváté večer. Rádi vaříme snídaně, obědy i večeře. Tato restaurace je na 1. místě na Tripadvisoru v Mikulově. Nachází se přímo na náměstí asi 300 metrů od našeho penzionu.

Templ

Gastronomie v hotelu Templ je inspirována tím nejlepším z kuchyní v historickém regionu bývalé monarchie a prezentována v souladu s moderními trendy. Zakládá si na vynikající úrovni nabídky lokálních a regionálních vín, která je vytvářena díky úzké spolupráci sommeliérů s předními menšími producenty v jihomoravské oblasti. Nachází se pouze 30 metrů od našeho penzionu.

Restaurace Tanzberg

Restauraci provozuje a vaří zde známý špičkový slovenský šéfkuchař, autor kuchařských knížek a kolega Jamie Olivera - Marcel Ihnačák. Jeho pojetí moderní kuchyně si zakládá na používání čerstvých lokálních a regionálních surovin a bylinek. V menu kromě mezinárodní kuchyně můžete najít také tradiční židovská jídla. Restaurace se nachází pouze 200 metrů od našeho penzionu, přímo v naší ulici.